Lot 93
1 000 - 2 000 €
Result : 3 200 €

Ordonnances royaulx sur le faict de la justice & abbreviation des proces par tout le royaulme de France, faictes par le Roy nostre sire, et publiees en la court de Parlement a Paris, le sixiesme jour du moys de septembre lan Mil cinq cens XXXIX. [Paris, Galliot du Pré, 1539]. Petit in-8, maroquin vert olive, dos à nerfs et plats ornés de filets à froid, tranches dorées (reliure moderne). Première édition au format petit in-8. En français dans le texte. Promulguée par le roi François Ier en août 1539, la fameuse ordonnance de Villers-Cotterets a donné une impulsion définitive à l'usage du français, à la place du latin, comme langue administrative et juridique (En français dans le texte, BN, 1990, n° 45). L'exemplaire est relié à la suite de: - Ordonnances sur le faict de la justice & abbreviation des proces ou [sic] pays de Daulphine, faictes par le Roy nostre sire Daulphin de Viennoys, conte de Valentinoys & Dioys: publiees en la court de Parlement a Grenoble, le IX jour dapvril, lan Mil cinq cens quarante. Lyon, Romain Morin, [imprimées par Denis de Harsy pour Galliot du Pré, 1542]. Après avoir été promulguée puis imprimée à Paris, l'ordonnance fut ensuite imprimée dans toutes les villes du royaume afin d'être diffusée, comme ici à Lyon par Denis de Harsy. Amusant exemplaire annoté à l'époque... en latin !